Ako si vytvoriť vlastnú webovú stránku.

Ako si vytvoriť svoj vlastný web cez WordPress? Pomocou tohto návodu si jednoducho vytvoríte blog, informačnú stránku Vašej firmy alebo akúkoľvek inú webovú stránku. Wordpress je skvelý redakčný systém, ktorý Vám umožňuje vytvoriť si web za pár minút aj bez programovania.
Podrobný návod, ako si vytvoriť vlastnú webovú stránku.

Doména a hosting. Základ Vašej webstránky.

Doména

V tomto článku sa pozrieme bližšie na dve základné veci, ktoré pri tvorbe vlastnej stránky potrebuje. Sú to doména a hosting. Nájdete tu postupy, ako si ich zakúpiť a nastaviť do živej on-line podoby. Spoločností, ktoré ponúkajú kúpu domény  

Čo je doména? 

Doména je vlastne názov tvojej budúcej stránky + koncovka .niečo. Teoreticky môžeš mať akýkoľvek názov. Prakticky nemôžeš. Doména, ktorú chceš mať, môže byť obsadená, t.j. niekto si ju už kúpil. Áno, doména sa kupuje. Ale o tom neskôr. 

Hosting.

Áno, doména nestačí, musíte si prenajať aj miesto, kde Vaša stránka bude existovať. Je to niečo ako virtuálny byt pre obsah Vašej stránky. 

Ak je tvoja doména obsadená, môžeš sa poobzerať aj po inej koncovke ako .sk 

Ako si vybrať názov pre Vašu stránku? 

Mala by vyjadrovať podstatu Vašej stránky. Keď chcete predávať pracie prostriedky, tak názov www.jedlopremačky.sk nie je najvhodnejšie Chcete mať blog o mačkách? Asi Vaša stránka nebude mať názov www.pracíprášok.sk. Okej, môže byť aj ten, ale želám Vám veľa šťastia s marketingom. Ak je stránka určená pre slovenský trh, najlepšia koncovka je .sk, ale prežijete to aj s inou. Ak máte problém s názvom, napíšte mi a môžeme niečo spoločne vymyslieť. 

**Príklad: Chcem, aby sa moja stránka volala bezidentity a mala koncovku .sk, teda www.bezidentity.sk 

Overím si na www.websupport.sk, či je moja doména voľná. 

1.krok: Prejdem kurzom cez “DOMÉNA” a kliknem na REGISTRÁCIA DOMÉNY.
2.krok: do okna napíšem bezidentity.sk

domena_websupport2

Kliknem na pokračovať ďalej. Otvorí sa nám ďalšia možnosť, kde si môžeme vybrať hosting pre našu stránku – na začiatok stačí základný, ktorý je aj na obrázku: 

Doména nie je voľná: 
Skúšam iné názvy stránky, alebo si pozriem domény .eu, .com, .online….
Okej, doménu a hosting mám. Čo teraz? 
Otvoríte si pivo a pripravíte sa na trochu zložitejšiu časť. 

Vaša stránka vyzerá zatiaľ takto: 

Potrebujete začať tvoriť Vašu stránku. Noidentity.sk je stránka zameranána WordPress, takže v ďalšom článku si ukážeme, ako si nainštalovať WordPress a začať s tvorbou Vašej stránky. 

WordPress - platforma pre Vašu stránku

Inštalácia WordPressu

Cez Websupport je to veľmi jednoduché.

Po prihlásení nájdete zoznam Vami zakúpenými produktami. V tomto prípade tam nájdete Vašu doménu a hosting. Čo s tým ďalej? 

Teraz príde trochu zložitejšia časť, ale spoločne to zvládneme 😊 

Potrebujeme sa dostať do databázy, teda do miesta, kde bude Vaša stránka uložená na internete (pamätáte sa, to je ten byt, ktorý ste prenajali Vašej stránke). 

V admin rozhraní si nájdete hosting a kliknete na administráciu: 

Po otvorení uvidíte v zozname Vašu doménu a na konci „Nastavenia“. Po kliknutí sa Vám zobrazí niekoľko možností, nás bude zaujímať „Web/FTP/SSL/…“ Áno, znie to hrozivo, ale nebudete tam musieť chodiť často. V najlepšom prípade uvidíte túto časť len raz.

Otvorí sa Vám ďalšie okno: V najlepšom prípade uvidíte túto časť len raz.

Poznámka: pravdepodobne v časti „Ochrany“ vy uvidíte GEO: zapnuté. Ja to mám vypnuté len kvôli tomu, že môj život sa nenachádza na Slovensku, takže by som sa nevedela do administrácie. Ak máte aj vy v pláne sa nezdržiavať na Slovensku, túto ochranu si radšej vypnite, resp. povoľte prístup krajine, v ktorej sa budete nachádzať. 

V rámci CMS sa sústredime na wordpress, kde vidíme 2 možnosti. Prvá (červená) už v sebe obsahuje pár základných pluginov, s ktorými to určite nepokazíte. Druhá, je čistý wordpress bez pridaných vecí. Je len na Vás, ktorú verziu si vyberiete. Ja som skôr za tú čistú, ale pre začiatočnícke pomery si zvolím radšej prvú možnosť už s nainštalovanými pluginmi. 

Poznámka: Plugin je v našej jednoduchej reči prídavok k wordpressu, ktorý ho sfunkční do želanej podoby. Rozumej tomu takto, chcem, aby na moje stránke boli pekné ikonky so sociálnymi sieťami. Na to však potrebujem do základnej verzii WordPressu pridať spomínaný plugin na sociálne siete. Ich vyhľadávanie a inštalácia je jednoduchá, ale o tom v inom článku. Teraz to bez hlbšej analýzy prežijeme.

Po kliknutí inštalovať: 

Po chvíľke uvidíte radostnú správu: 

Skvelé, zvládli ste to 😊 

A teraz sa môžete tešiť z Vašej prvej živej stránky. Gratulujem 

Poznámka: A čo keď som to nezvádla/ol a nevidím to, čo máš ty v návode? Jednoducho mi napíš a pomôžem Ti. 

Základné nastavenie WordPressu

Predtým, ako sa pustíme do zmeny vzhľadu a pridávania obsahu, si wordpress trochu upraceme (aj preto, že už tam nejaké veci máme predinštalované). 

 Prihlásenie:

Po prihlásení uvidíte:

Vypnúť indexovanie:
(Keď stránka bude hotová, zapnite ho späť)

URL:

Skvelé. Môžeme sa pustiť do tvorby vizuálu stránky! Teda, ideme si nájsť skvelú tému/šablónu pre našu/Vašu stránku. 

Máte dve možnosti, ktoré asi závisia od Vašej finančnej situácii.  

  1. možnosť zadarmo

Chápem, začínate s projektom, ktorý možno neuspeje, alebo ani nemá uspieť a zarábať Vám. Jednoducho sa chcete len podeliť s niekým o to, čo Vás zaujíma a pod. Investícia do domény a hostingu už bola aj tak vyčerpávajúca a ďalšie peniaze už nezostali. Nebojte sa, na WordPresse je skvelé, že si vystačíte na začiatku aj s témou zadarmo. 

  1. možnosť Platená

Máte v pláne so svojou stránkou zarábať? Má byť vizuálne nadupaná a príťažlivá? Potrebujete na stránke robiť akékoľvek úpravy? Tak potom je pre Vás najvhodnejšia platená téma. 

Zoznam pekných šablón tu: 

Napr.: https://wordpress.org/themes/browse/popular/ 

Vzhľadom na to, že čítanie tento návod ste v začiatkoch Vašej práce s WordPressom a preto nemáte v pláne hneď investovať a tak si ukážeme postup s free wordpress šablónami. Musím uznať, že Websupport vybral pekné (okej, možno len tá hlavná je skvelá), ale chcem Vám ukázať aj inštaláciu vlastnej témy, preto sa pozrieme najprv na inštaláciu novej témy. 

Free šablón je veľmi veľa. Stačí dať do google free wordpress themes a máte prácu na celý deň. Vždy si pri téme môžete pozrieť aj Live Demo. To znamená, že uvidíte ako môže Vaša stránka vyzerať, keď si nainštalujete danú tému. 

Ja si pre potreby tohto návodu zvolím jednu z mojich najobľúbenejších free šablón, ktorú som použila na mnohé stránky. Ide o firmu Cryout Creations, ktorá ponúka niekoľko free šablón. Skvelé su najmä preto, že sa dajú veľmi podrobne upravovať.  

Poznámka: niektoré free šablóny sa dajú veľmi limitovane, napr. si neviete upraviť ani veľkosť písma v texte. Áno, je to najmä preto, aby ste si kúpili platenú verziu. Čo je úplne pochopiteľné. 

Vždy si viete pri šablónach prečítať, čo s danou verziou môžete upravovať a čo môžete upravovať v platenej verzii. Je to väčšinou v časti „documments“ 

Ja som si pre návod vybrala Kahuna. Rozhodovanie bolo ťažké, témy majú naozaj skvelé. 😊 

Stiahnutie témy:

Inštalácia témy:

Prispôsobenie témy nájdete vždy tu:

Stránku si môžete prezrieť tu:

Ak ešte vládzete, môžete prejsť na pokračovanie:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype

Páčil sa vám článok?

Prihláste sa na odber a dostávajte tie najčerstvejšie novinky zo sveta WordPressu a webového dizajnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

WordPress freelancerka venujúca sa tvorbe webov a grafickému dizajnu pod značkou NoIdentity. Mojim cieľom je vytvárať bezpečné, funkčné a vizuálne pútavé stránky. Popritom  pomáham WordPress začiatočníkom, pre ktorých píšem rôzne návody a tipy, ako začať s tvorbou vlastného webu. Žijem a pracujem v Edinburghu.

Najnovšie články

Kategórie

Sledujte nás

300x300-vzdelavaj-sa-online-l2c-1502371599.png
Získajte najslobodnejší hosting podľa vašich predstáv