Prečo je dobré používať Facebook debugger a čo sú open graph dáta?

Zdielali ste článok na Facebooku a titulná fotka sa zobrazila celkom inak, ako ste predpokladali? Pomôže vám nástroj Facebook debugger.
Facebook_debugger

Už sa vám niekedy stalo, že ste zdielali článok na Facebooku a titulná fotka sa zobrazila celkom inak, ako ste predpokladali? Namiesto nekonečných pokusov s vkladaním linku a modlením sa, aby to teraz už “vzalo” všetko ako má vám poradím jednoduchú pomôcku: Facebook debugger.

Ako funguje Facebook debugger

Facebook debugger sa v skutočnosti volá sharing debugger – to nám napovedá, že slúži na revíziu zdielaného obsahu na Facebooku alebo v Messengery. To, čo Facebook zobrazí vychádza z hodnôt v open graph protokole. Ak nášmu obsahu manuálne nepriradíme žiadne hodnoty, Facebook si sám vyberie, čo zobrazí. Ak máte stránku vo WordPresse, nemusíte robiť takmer nič, len si nainštalovať Yoast SEO plugin (ak ho ešte nemáte) a nastaviť vášmu príspevku meta dáta pre zdielanie na sociálnych sieťach.

yoast-social-meta-tags

Okej, všetko ste sparavili tak, ako to Yoast od vás chcel, kliknete na zdieľať a váš post na FB vyzerá napriek tomu stále hrozne. Toto sa stáva vo väčšine prípadov a to z toho dôvodu, že Facebook nezaznamenal zmenu vo vašich meta dátach. Preto mu s tým trochu pomôžeme. Stačí ísť na sharing debugger, vložiť URL adresy obsahu, ktorý chcete zdieľať a klinúť na “debug”.

facebook-sharing-debugger

Je dosť možné, že stále budete vidieť absurdne orezaný obrázok či zlý meta popisok. Facebook si totiž ešte stále pamätá starú verziu vášho obsahu. Stačí kliknúť “Scrape Again” a mala by sa vám načítať najaktuálnejšia verzia vášho príspevku.

open-graph-dáta

Práca s debuggerom vám zaberie len niekoľko sekúnd a ušetrí nadbytočné nervy. Preto vám odporúčam skontrolovať si cez neho celú vašu stránku, nielen vybrané blogové príspevky alebo iný bežne zdieľaný obsah.  Nikdy neviete, čo bude niekto z vašej stránky zdieľať a oplatí sa byť pripravený, ak chcete zanechať dobrý dojem.

twitter-card-validator

Yoast plugin a nastavenie social meta tagov

Ako som spomínala, nikdy neviete, ktorý obsah z vašej stránky bude zdieľaný a kde. Preto je dobré myslieť aj na ostatné sociálne siete a to aj vtedy, ak ich vy sami nepoužívate. Pre každý svoj post si v Yoast plugine dokážete nastaviť vlastné meta dáta – teda obrázok postu, titulok a meta popisok. Yoast vám umožňuje nastaviť si meta dáta pre Facebook a Twitter, čo však v prípade zdieľania na Google + alebo Pintereste? Google + aj Pinterest si informácie o vašom zdieľanom poste berú z open graph dát. Váš post sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou zobrazí v takej podobe, ako v prípade zdieľania na Facebooku.

* Obdoba Facebook debuggeru pre Twitter sa volá Twitter card validator. Použiť sa však dá len vtedy, ak máte účet na Twitteri.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype

Páčil sa vám článok?

Prihláste sa na odber a dostávajte tie najčerstvejšie novinky zo sveta WordPressu a webového dizajnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.