Inštalácia WordPress témy a úprava vzhľadu.

Ako si nainštalovať a upravovať WordPress tému? Je lepšia platená alebo free téma? Ako si upraviť vzhľad na webovej stránke? Pozrite si podrobný návod od NoIdentity.
Ako si nainštalovať a aktivovať WordPress tému a upraviť jej vzhľad.

Všeobecne o WordPress téme.

Po tom, ako ste si správne nainštalovali WordPress, vaša webová stránka funguje na predvolenej téme od WordPressu. Avšak mnohí z Vás majú inú predstavu o tom, ako má Váš nový web vyzerať. Tento problém však vyriešia témyvytvorené pre WordPress, ktoré si môžete nainštalovať.
Na výber máte množstvo šablón, takže je z čoho vyberať. Mnohé sú vytvorené už na konkrétne účely, či už chcete mať blog,  vlastný e-shop s oblečením, stránku s portfólion a iné.
Ich hľadanie nie je zložité, stačí do google zadať “WordPress themes”, “free WordPress themes”, alebo si pozrite tieto stránky:

EnvatoMarket

Tesla Themes

 WordPress.org 

 

Témy, ktoré sú dostupné, sú buď zadarmo alebo si ich musíte kúpiť. Asi sa pýtate, “Prečo platiť, keď sú aj zadarmo?” Pozrime sa na niekoľko mnou vybraných základných rozdielov:

 Free (zadarmo) WP témyPlatené WP témy
Podpora od autoranieáno
 Úpravy na stránke obmedzenéneobmedzené
Znalosť WordPressuzákladnápokročilá
Čas zabitý s nastavovaním ušetrený
 Cena neplatíte nič 19-59 €
 Nervy občas veľké takmer žiadne
Odkaz v pätičkemusí byťnemusí byť
Dizajnjednoduchýnádherný
Originalitanebudete jediníbudete originálni

Áno, vyzerá to tak, že platená téma jelepšia voľba, ale rozumiem, že nie každý si môže

Ako sa mám rozhodnúť?

 

  • možnosť zadarmo (free)

Chápem, začínate s projektom, ktorý možno neuspeje, alebo ani nemá uspieť a zarábať vám. Jednoducho sa chcete len podeliť s niekým o to, čo vás zaujíma a pod. Investícia do domény a hostingu už bola aj tak vyčerpávajúca a ďalšie peniaze už nezostali. Nebojte sa, na WordPresse je skvelé, že si vystačíte na začiatku aj s témou zadarmo.

  • možnosť platená

Máte v pláne so svojou stránkou zarábať? Má byť vizuálne nadupaná a príťažlivá? Potrebujete na stránke robiť akékoľvek úpravy? Tak potom je pre vás najvhodnejšie si za WordPress tému zaplatiť.

Predpokladám, že čítate tento návod preto, že s WordPressom len začínate, tak si ukážeme postup s free wordpress šablónami. Ak máte hosting a doménu od WebSupportu a WordPress ste si inštalovali z ich administračného rozhrania, tak ste v základnom balíku máte už niektoré free témy nainštalované. Avšak v tomto návode vám chcem ukázať aj inštaláciu vlastnej témy, preto sa pozrieme najprv na inštaláciu a aktiváciu novej témy.

Free šablón je veľmi veľa. Stačí dať do google free wordpress themes a máte prácu na celý deň. Vždy si pri téme môžete pozrieť aj Live Demo. To znamená, že uvidíte ako môže Vaša stránka vyzerať, keď si nainštalujete danú tému.

Ja si pre potreby tohto návodu zvolím jednu z mojich najobľúbenejších free šablón, ktorú som použila na mnohé stránky. Ide o firmu Cryout Creations, ktorá ponúka niekoľko tém zadarmo. Skvelé sú najmä preto, že sa dajú podrobne upravovať.

Poznámka: niektoré free šablóny sa dajú upravovať len veľmi limitovane, napr. si neviete upraviť ani veľkosť písma v texte. Áno, je to najmä preto, aby ste si kúpili platenú verziu. Čo je úplne pochopiteľné.

Vždy si viete pri šablónach prečítať, čo s danou verziou môžete upravovať a čo môžete upravovať v platenej verzii. Je to väčšinou v časti „documments

Ja som si pre návod vybrala Kahuna. Rozhodovanie bolo ťažké, témy majú naozaj skvelé.

Pracovala som s viacerými free témami, ale so žiadnymi sa mi nepracovalo tak dobre, ako s témami od Cryout Creations. Ich šablóny si môžete do veľkej miery upravovať podľa vašich predstáv a na to, že ich máte prístupné zadarmo, vyzerajú veľmi dobre.

Na účely tohto návodu som si zvolila Kahunu (moja srdcovka je Verbosa). Návod však bude nápomocný aj pri inštalácii iných tém.

Stiahnutie WordPress témy.

Krok 1: Navštívte stránku www.cryoutcreations.eu
Krok 2: Prejdite myškou na horné menu, časť “Themes” a kliknite na prvú z nich – Kahuna.
Krok 3: Kliknite na “Download“.

Skvelá WordPress téma a zadarmo

Poznámka: Ak si chcete danú tému prezrieť v “živej” verzii, kliknite na “Demo”. Takto si môžete prezrieť akúkoľvek tému ešte pred tým, ako si ju nainštalujete. Uľahčí Vám to výber.

Teraz sa potrebujeme prihlásiť do WordPress rozhrania, kde si stiahnutú tému nainštalujeme.

Poznámka: ak ste zabudli/neviete ako sa prihlásiť, postup nájdete tu. (pridať odkaz na článok)

Krok 4: Po prihlásení, prejdete v menu na položku “Vzhľad → Témy“.
Krok 5: Kliknete na “Pridať novú” a následne na “Nahrať tému“.

Otvorí sa Vám možnosť nahratia stiahnutej témy Kahuna.

Krok 6: Kliknite na vybrať súbor a vyhľadajte si v počítači súbor so stiahnutou témou.

Krok 7: Kliknite na “Inštalovať teraz“.

Krok 8: Počkajte, kým sa Vám zobrazí správa o úspešnej inštalácii.
Krok 9: Aktivujte novú tému.

Niektoré WordPress témy sú spojené s pluginmi, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie témy. Preto si ešte pred samotnou úpravou vzhľadu ukážeme, ako si nainštalovať a aktivovať tieto pluginy.

Po aktivácii témy sa Vám automaticky zobrazí okno s upozornením na inštaláciu pluginov.

Krok 10: Kliknete na “Begin installing plugins”.

Krok 11: Označte všetky pluginy v zozname, rozkliknite možnosti a vyberte “Install” a stlačte “Použiť“.

Teraz je potrebné pluginy aktivovať.

Krok 12: Stlačte “Return to Suggested Plugins Installer” a urobte presne to isté, ako pri inštalácii pluginov s tým rozdielom, že v možnostiach zvolíte “Activate“.

Krok 13: Kliknite vľavo hore na názov Vašej stránky a zvolte “Navštíviť stránku

Vaša webstránka bude vyzerať po aktivácii témy Kahuna podobne ako moja:

Na úpravu webovej stránky máte viacero možností. Platené témy majú väčšinou svoje vlastné rozhranie, kde si môžete nastaviť a upraviť stránku.
My sa však pozrieme na to základné, ktoré je súčasťou WordPressu.

Krok 1: Dostaňte sa na časť v menu Vzhľad→Prispôsobiť.

Poznámka: Túto možnosť nájdete aj v časti “Témy”.

]Otvorí sa vám rozhranie na úpravu Vášho webu. Pri mnohých témach, ktoré sú zadarmo, nenájdete takéto bohaté možnosti. Aj to je dôvod prečo som zvolila tému od Cryout Creations. Môžete upravovať farby vašej stránky, typ a veľkosť písma, nastavenie obrázkov a iné.

Poznámka: v základnom WordPress rozhraní nájdete aj iné možnosti úprav, napríklad Názov vašej stránky, pridávanie loga, nastavenie úvodnej stránky, spravovanie menu a widgetov.

Ak ste sa dostali až sem, tak vám želám veľa úspechov pri upravovaní vašej novej webstránky. 🙂

Nezabudnite si pozrieť aj ďalší článok na NoIdentity o tom, ako si vytvoriť hlavné menu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype

Páčil sa vám článok?

Prihláste sa na odber a dostávajte tie najčerstvejšie novinky zo sveta WordPressu a webového dizajnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

WordPress freelancerka venujúca sa tvorbe webov a grafickému dizajnu pod značkou NoIdentity. Mojim cieľom je vytvárať bezpečné, funkčné a vizuálne pútavé stránky. Popritom  pomáham WordPress začiatočníkom, pre ktorých píšem rôzne návody a tipy, ako začať s tvorbou vlastného webu. Žijem a pracujem v Edinburghu.

Najnovšie články

Kategórie

Sledujte nás

300x300-vzdelavaj-sa-online-l2c-1502371599.png
Získajte najslobodnejší hosting podľa vašich predstáv